Baby špenát
Zdroj vitamínů a minerálů
Špenát setý je jednoletá bylina z čeledi laskavcovitých. Rozdíl mezi drobnými lístky tzv. baby špenátu a velkými listy je pouze v jejich stáří, tedy délce pěstování před jejich sklízením. U baby špenátu je to obvykle 2-3 týdny. Rostlina pochází z oblasti Persie a do Evropy se dostala už ve středověku.
Rostlina je zdrojem vitamínu A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, K. Najdete v ní také kyselinu listovou a minerální látky jako je měď, zinek, draslík, železo, vápník, fosfor, selen, hořčík, sodík a mangan.
TCM pohled
CHUŤ:
hořká a sladká
POVAHA:
ochlazující
TROPISMUS:
žaludek a slezina
VYŽIVUJE KREV, ZASTAVUJE KRVÁCENÍ, ZVLHČUJE SUCHOST, POSILUJE YIN
Listový špenát obsahuje nezanedbatelnou dávku vápníků a vitamínu K, který je důležitý pro srážení krve a hraje roli i při vývoji kostí. Má nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku, což přispívá ke snížení krevního tlaku. Dříve se tvrdilo, že obsahuje extrémní množství železa, což údajně zapříčinila chyba v posunu desetinné čárky v jakémsi výzkumu. Nastávající maminky a děti by ho díky kyselině listové měli zařadit do jídelníčku pravidelně.
Čerstvé lístky baby špenátu se hodí do salátů. Rozmixované listy jsou skvělým přírodním barvivem např. pro oblíbený recept „Mechového dortu“. Je skvělým doplňkem do krémových těstovin.
UPOZORNĚNÍ:
Nevhodný při průjmu a při zánětech ledvin