Baby špenát

spinach, healthy, green-1427360.jpg

Zdroj vitamínů a minerálů

Špenát setý je jednoletá bylina z čeledi laskavcovitých. Rozdíl mezi drobnými lístky tzv. baby špenátu a velkými listy je pouze v jejich stáří, tedy délce pěstování před jejich sklízením. U baby špenátu je to obvykle 2-3 týdny. Rostlina pochází z oblasti Persie a do Evropy se dostala už ve středověku.

 

Rostlina je zdrojem vitamínu A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E, K. Najdete v ní také kyselinu listovou a minerální látky jako je měď, zinek, draslík, železo, vápník, fosfor, selen, hořčík, sodík a mangan.

TCM pohled

CHUŤ:

hořká a sladká

POVAHA:

ochlazující

TROPISMUS:

žaludek a slezina

VYŽIVUJE KREV, ZASTAVUJE KRVÁCENÍ, ZVLHČUJE SUCHOST, POSILUJE YIN

Listový špenát obsahuje nezanedbatelnou dávku vápníků a vitamínu K, který je důležitý pro srážení krve a hraje roli i při vývoji kostí. Má nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku, což přispívá ke snížení krevního tlaku. Dříve se tvrdilo, že obsahuje extrémní množství železa, což údajně zapříčinila chyba v posunu desetinné čárky v jakémsi výzkumu. Nastávající maminky a děti by ho díky kyselině listové měli zařadit do jídelníčku pravidelně. 

 

Čerstvé lístky baby špenátu se hodí do salátů. Rozmixované listy jsou skvělým přírodním barvivem např. pro oblíbený recept „Mechového dortu“. Je skvělým doplňkem do krémových těstovin.

UPOZORNĚNÍ:

Nevhodný při průjmu a při zánětech ledvin

Proč jíst listovou zeleninu?

Především díky obsahu barviva chlorofyl, jež má velmi podobné složení jako hemoglobin - tedy krevní barvivo. Je to také silný antioxidant zpomalující stárnutí buněk neutralizováním volných radikálů. V listové zelenině najdeme spoustu prospěšných látek: kyselinu listovou, množství vit. C, vit. K, betakaroten, draslík, hořčík, vápník, železo ... Na jaře můžeme konzumovat zelené lístky nebo už naklíčená semena (microgreens). V mladých rostlinách obecně najdeme největší sílu nabitou živinami, vlákninou a vodou. Navíc jsou to potraviny chudé na tuky a jsou tedy vhodné zařadit do jakékoliv hubnoucí stravy. Důležité je také je kombinovat se zdravými tuky, aby se obsažené vitamíny v listové zelenině mohly rozpustit a byly pro tělo využitelné.
Alicche
TCM diagnostika, 5E strava

MÁŠ OTÁZKY?

Zajímá tě více o bylinkách a jaké použít právě pro sebe? Ozvi se mi.

Přejít nahoru